The Wisconsin Law Journal recognizes dozens of the top movers and shakers in Wisconsin’s law community each year. Those events include “Leaders in the Law”, “Women in the Law”, “Up & Coming Lawyers” and “Unsung Heroes”.
Each of those awards are picked by our editorial team, as well as a specially selected judging panel. But we wanted all of you to be the judges for these awards.
Please enjoy reviewing this year’s winners. We plan to do this each year, so please start planning now for your favorite categories, nominees and winners for 2019. Again, these are your awards, and we look forward to hearing from you.
LEGAL CATEGORIES
Best Alternative Dispute Resolution Provider
Schmidt, Arling & Erwin
Honorable Mention
McDevitt Mediation
Kieffer Mediation
Hansen & Hildebrand
Best Attorney Escrow Services
Landmark Title
Honorable Mention
Knight Barry Title
Attorneys Title
First American
Best Big Data Legal Analytics Solutions
CSC
Honorable Mention
Lex Machina
Gauge Analytics
Digital Intelligence
Best Case Management Solutions
Lexmark Enterprise Software
Honorable Mention
IBM
Actionstep
TBCO Software
Needles
Best Class Action Claims Administration Services
A.B. Data
Honorable Mention
Heffler Claim Group
CPT Group
JND Legal
Best Collaboration Software
Dropbox
Honorable Mention
Microsoft Sharepoint
MyCase
Zoom
Best Construction Law Firm
Davis & Kuelthau
Honorable Mention
Halloin Law Group
Hurtado Zimmerman SC
Quarles & Brady
Best Continuing Legal Education Provider
State Bar of Wisconsin
Honorable Mention
Marquette University Law School
Milwaukee Bar Association
American Association for Justice
University of Wisconsin – Madison
Best Contract Attorney Provider
Fox, O’Neill & Shannon, S.C.
Honorable Mention
Hurley Burish Stanton
Crivello Carlson
Herrling Clark
Gimbel, Reilly, Guerin & Brown
Best Corporate Investigations Provider
Hurley Burish Stanton
Honorable Mention
Beacon Investigative Solutions
Centurion Investigtions
Advanced Surveillance Group
Best Court Reporting & Deposition Service Provider
Gramann Reporting
Honorable Mention
Brown & Jones Reporting
Dawn J. Ebert
Willette Court Reporting
Best Courtroom Presentation Provider
Rosenberg Consulting Services
Honorable Mention
Gramann Reporting
Visual Advantage
Best Criminal Defense Firm
Mastantuono & Coffee
Honorable Mention
Hurley Burish
Hayes & Rothstein
Kuchler & Cotton, S.C.
Best Data Recovery Services Provider
Milwaukee PC
Honorable Mention
Secure Data Recovery
Gillware
Digital Intelligence
Best Data Security Services Provider
PKWARE
Honorable Mention
APPLIED tech
RMM Solutions
Best Deposition Video Provider
Gramann Reporting
Honorable Mention
Ryker & Lyle Legal Video Service
Brown & Jones Reporting
Halma Reporting Group
Best Docketing & Calendaring Software
Legal Files
Honorable Mention
Clio
iPfolio
Best Document Management Services
CH Coakley
Honorable Mention
MicroLaw
Best DUI Firm
Hayes & Rothstein
Honorable Mention
Mishlove and Stuckert
PKSD Law Firm
Reddin & Slinger, LLP
Jacob Manian
Best End-to-End E-Discovery Provider
CasePoint/CloudNine (tie)
Honorable Mention
RVM Enterprises
Kroll
Best Expert Witness Provider
Advanced Risk Management
Honorable Mention
Inductive Engineering
OMNI Document Examinations
Best Family Law Firm
Fox, O’Neill & Shannon, S.C.
Honorable Mention
Peckerman, Klein & Van Kirk
Cordell & Cordell
Hansen & Hildebrand
Gagne McChrystal DeLorenzo and Burghardt
Best Forensic Accounting Provider
Kim & LaVoy
Honorable Mention
Insight Forensic Accountants
Sequence Inc.
Best Forensic Experts
Hurley Burish Stanton
Honorable Mention
OMNI Document Examinations
Milwaukee Forensics
Spindletop Investigations
Best Global Risk & Investigation Services
Pinkerton
Honorable Mention
Kroll
BDO USA
FTI Consulting
Best Independent Arbitrator
Charles Kahn
Honorable Mention
Pat Fiedler
M. Andrew Skwierawski
Best Independent Mediator
Schmidt, Darling & Erwin
Honorable Mention
McDevitt Medition Services
Janine Geske
Emile Banks
Michael Guolee
Best Intellectual Property Litigation Consulting Services
Foley & Lardner
Honorable Mention
Boyle Fredrickson
Michael Best
Andrus Sceales
Best JD/MBA Program
University of Wisconin – Madison
Honorable Mention
Marquette University
Northwestern University
Best Jury/Trial Consulting Services
Rosenberg Consulting
Honorable Mention
Aiken & Scoptur
The Advocates
R & D Strategic Solutions
Best Law Firm Business Intelligence
LexisNexis
Honorable Mention
Pyramid Analytics
Iridium Technology
Reuters
Best Law School in the Midwest
Marquette University
Honorable Mention
University of Wisconsin – Madison
University of Chicago
University of Minnesota
Best Lawyer/Law Firm Business Development and Coaching Services
Legal Solutions
Honorable Mention
Jaffe
Business Development Inc.
Best Legal Hold Solution
Zapproved
Honorable Mention
Concourse
Exterro
Best Legal iPad App
Dropbox
Honorable Mention
Goodreader
ReaddleDocs
Trial Pad
Best Legal Malpractice Specialty
Cannon & Dunphy
Honorable Mention
Gutglass, Erickson, Bonville & Larson Law
Habush Habush & Rottier
Best Legal Outplacement and Career Transition Provider
Keystone Associates
Honorable Mention
RSI Solutions
Challenger, Gray & Christmas
Best Legal Process Outsourcing
Prism Legal
Honorable Mention
PS Companies
DTI Global
Best Legal Recruiter
The Lion Group
Honorable Mention
Drake & Co.
BCG Attorney Search
Best Litigation Funding Provider
LawCapital
Honorable Mention
Plaintiff Support
Mayfield Settlement Funding
Alliance Claim Funding
Best Malpractice Insurance Provider
Wisconsin Lawyers Mutual Insurance Company
Honorable Mention
ProAssurance
Cunningham Group
Traveler’s Insurance
Best Messenger Service
Breakaway Bicycle Courier
Honorable Mention
Quicksilver Express Courier
Milwaukee Courier Company Delivery
Best Online Deposition Services
Veritext
Honorable Mention
NextGen Reporting
Lexcity
Best Online Legal Research Provider
Westlaw
Honorable Mention
Lexis
Fastcase
Best Paralegal Program in the Midwest
Milwaukee Area Technical College
Honorable Mention
Madison Area Technical College
Lakeshore Technical College Cleveland
Western Technical College
Best Personal Injury Law Firm
Hupy and Abraham, S.C.
Honorable Mention
Habush, Habush & Rottier SC
Bye, Goff & Rohde, Ltd.
Gruber Law Offices
Best Practice Management Software
MyCase
Honorable Mention
Legal Files
FileVine
Time Matters
Best Predictive Coding Solution
XERA
Honorable Mention
Ringtail
LDiscovery Companies
Best Process Server
Milwaukee Process
Badger Process Service
Honorable Mention
Professional Process Servers
Cream City Process
Best Legal Staffing Agency
Robert Half Legal
Honorable Mention
Drake & Company
PS Companies
Best Structured Settlement Firms
Premier Settlement Services
Honorable Mention
CUNA Mutua
American Family
Best Surety Bond Provider
Pro Surety Bond
Honorable Mention
M3 Insurance
Brehmer Agency
Best Tables of Authority Software
Levit & James, Inc.
Honorable Mention
Westlaw
Best Tax LLM Program
University of Wisconsin – Madison Law School
Honorable Mention
Northwestern University School of Law
Marquette University Law School
Best Time & Billing Solutions
CLIO
Honorable Mention
Juris
Abacus Law
CosmoLex
GENERAL BUSINESS CATEGORIES
Best Advertising Agency
Laughlin Constable
Honorable Mention
Bader Rutter
The Yes Men
Core Creative
Best Auto Dealer
Gordie Boucher/International Autos (tie)
Honorable Mention
Griffin Ford Inc./Zimbrick (tie)
David Hobbs Honda
Bergstrom
Best Auto Mechanic
PAW Prestige
Honorable Mention
Bergstrom
Bluemound Automotive
Dunn’s Import Auto
Best Business Accounting Provider
Wipfli LLP
Honorable Mention
Clifton Allen Larson
Ritz Holman
EY
Best Business Bank
Associated Bank
Honorable Mention
BMO Harris
US Bank
Johnson Bank
Best Cell Phone Provider
Verizon
Honorable Mention
AT&T
US Cellular
T-MObile
Best Client Dinner Location
Mason Street Grill
Honorable Mention
Bacchus – A Bartolotta Restaurant
Bartolotta’s Lake Park Bistro
Calderone Club
Best Client Lunch Location
Mason Street Grill
Honorable Mention
Harbor House
The Capital Grille
Zarletti
Best Commercial Real Estate Firm
Ogden & Co.
Honorable Mention
Dickman
CBRE Inc.
NAI MLG
Best Computer Consulting Firm
Alpha Geeks
Honorable Mention
Codeworks Inc.
BCS IS IT
IT Pros
Best CRM Software
Salesforce
Honorable Mention
Base
SAP
Best Fitness Center
Wisconsin Athletic Club
Honorable Mention
Princeton Club
YMCA
Elite Sports Cubs
Best Florist
Locker’s Florist
Honorable Mention
Rose’s Flowers
Feisty Flowers
Mari’s Flowers
Belle Fiori
Best Office Furniture Firms
Creative Business Interiors
Honorable Mention
National Business Furniture
M&M Office Interiors/
Office Furniture Resources
Best Golf Course
Erin Hills Golf Course
Honorable Mention
Blue Mound Golf & Country Cub/Geneva National (tie)
Milwaukee Country Club
University Ridge
Best Hotel
The Pfister Hotel
Honorable Mention
The Iron Horse Hotel
Hilton Miwaukee City Center
Westin Milwaukee
Best Interior Decorator
Haven Interiors
Honorable Mention
Lakeside Living Design
Blue Hot Design
Best Internet Service Provider
Spectrum
Honorable Mention
AT&T
Direct TV
Best Location for Drinks with Client
The Old Fashioned
Honorable Mention
Balzac
Distil
Bavarian Bierhaus
Best MBA Program
University of Wisconsin – Madison
Honorable Mention
Marquette University
University of Chicago
Best Office Building Real Estate Firm
Mandel Group
Honorable Mention
CBRE
Fiore
The Boerke Company
Best Outplacement and Career Transition Provider
Volt Services Group
Honorable Mention
Lee Hecht Harrison
Challenger Grey & Christmas
Best Parking Garage
Intercontinental
Honorable Mention
411
Big Blue
Best Place for a Quick Lunch During Workday
Milwaukee Waterfront Deli
Honorable Mention
Blue’s Egg
The Soup House
Lucy Liu’s
Best Private Banking Services
J.P. Morgan Private Bank
Honorable Mention
Northern Trust/Chase Private Client
Town Bank
Johnson Bank
Best Promotional Item Company
Halo
Honorable Mention
Zeppos & Associates
Express Promotions
Best Property Management Company
Irgens
Honorable Mention
CBRE
The Boerke Company
Siegel-Gallegher
Best Public Relations Agency
Laughlin Constable
Honorable Mention
Leonard & Finco Public Relations
Miller Communications
PushPoint Marketing
Zizzo Group
Best Retail Real Estate Firm
CBRE
Honorable Mention
Urban Land Interests
Commercial Property Associates
Alpine Commercial
Best Software Product Company
Zywave
Honorable Mention
MSI Data LLC
Penta Technologies Inc.
Best Staffing Agency
The Lion Group
Honorable Mention
Cielo
Wegner & Associates
Aliancestaff LLC
Best Translation Services Company
CommunicationLink
Honorable Mention
More Than Words Interpreting
STAT Transcription
Best Wealth Management Provider
Spectrum Investment Advisors
Honorable Mention
Ellenbecker Investment Group
Annex Wealth Management
MEMBERS Capital Advisors
Best Web Designers
Foster Web Marketing
Honorable Mention
Brew City Marketing
Envy Creative
Starkmedia
Best Work Event Venue
Discovery World
Honorable Mention
The Pfister
Best Place at the Historic Pabst Brewery
Hotel Metro
Best Workplace Software You Couldn’t Live Without
Outlook
Honorable Mention
MS Office Suite
Time Matters